Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
İbrahim Çiçek
5726 SAYILI TANIK KORUMA KANUNU VE “GİZLİ TANIK”
07.05.2016

Ceza yargılaması, maddi gerçeği arar. Maddi gerçek soruşturma ve kovuşturma aşamasında aranırken “hukuka uygun elde edilen deliller” ile iddianame hazırlanıp dava açılmalı ve yine “hukuka uygun elde edilen deliller” ile hüküm kurulup karar verilmelidir.

Ceza muhakemesi “delil serbestliği” ilkesini benimsemiştir. Bu durum keyfi delil anlamını taşımamaktadır. Delillerin hukuka uygun toplama yön­temleri CMK’ de  ayrıntılı olarak düzenlenmiştir. Hukuka uygun elde edilen her şey delil olabilmektedir. Bunlardan biride tanık anlatımlarıdır.

Klasik ceza yargılamasında olduğu gibi günümüz çağdaş ceza muhakemesi hukukunda da, tanıklık ve dolayısıyla tanık beyanı, ceza adalet sisteminde vazgeçilmez bir delil olma özelliğini halen korumaktadır. Bu nedenle, hangi hukuk sistemi benimsenirse benimsensin, ceza adalet sistemi tanıksız olarak işleyemez.

Tanık, suçun işlenmesinden ve dolayısıyla soruşturma evresinden başlayarak kovuşturma evresinin sonuna kadar, başka bir anlatımla yargılamanın kesin hükümle sona ermesine kadar, her aşamada çok büyük öneme sahiptir.

Yargılamanın başarıyla ve hakkaniyete uygun bir şekilde sonuçlandırılarak, cezaî uyuşmazlığın çözümlenmesi, çoğu zaman tanıklarla kurulacak ilişkinin şekline bağlıdır. Suçsuzluk karinesi, silahların eşitliği, susma hakkı, kendisini ve yakınlarını suçlayıcı beyanda bulunmaya zorlanamama ilkeleri, başka delillerle ispat imkânı bulunmayan durumlarda tanıklarla işbirliğini zorunlu kılmaktadır.

Tanıkların, yargılamanın her aşamasında doğruyu söylemeleri işin doğası gereği olup, aksine beyanda bulunmaları ise genellikle ceza kanunlarında suç olarak düzenlenmiştir. Mahkemece delillerin değerlendirilmesi bakımından, tanıkların sayısının değil, verdikleri bilgilerin ve yaptıkları açıklamaların niteliğinin bir değeri vardır.

Tanıklar, dava konusu olay hakkında bildiklerini doğru ve eksiksiz anlatmakla yükümlü olduklarından, bunun gerçekleşmesi için tanıkların birbirlerini etkilememeleri ve yönlendirmemeleri maksadıyla her tanığın ayrı ayrı ve sonraki tanıklar yanında bulunmaksızın dinlenmesi gerektiğini hükme bağlamıştır.

Soruşturma evresi, delillerin toplandığı ve esasta gizliliğin egemen olduğu, kovuşturma ise, açıklık ilkesinin ışığında tarafların yüzlerine karşı delillerin tartışılıp değerlendirilmesinin yapıldığı bir evredir. Bu kapsamda; mahkemeye tanık anlatımlarını ayrıntılı olarak ve serbestçe değerlendirme olanağını sağlamak üzere, tanıkların birbirleri veya sanıkla yüzleştirilmeleri kovuşturma evresinde yapılabilir.

Soruşturma evresinde tanıklar ancak gecikmesinde sakınca bulunan veya kimlik belirleme zorunluluğu doğan hâllerde yüzleştirilebilirler. Kural olarak soruşturma aşamasında yüzleştirme yapılmaz. Ancak iki halde bu kurala istisna getirilmiştir: -Gecikmesinde sakınca bulunan hallerde, -Kimliğin belirlenmesine ilişkin hâllerde, soruşturma evresinde de yüzleştirme yapılabilir. Yüzleştirme genellikle tanıkların verdikleri beyanlar arasında meydana gelen çelişkinin giderilmesi için yapılmaktadır.


Bu yazı 12047 kez okundu.
 • TEKLİF ALDI
  Birçok kez oyunluk ve TRT sanatcısı Yıldırım Bekçi'nin vokalistliğini yapan iş insanı Sani, tiyatrolara...

 • BÜYÜK PROJEYE HAZIRLANIYOR
  Bir Rap müzik festivali için kolları sıvayan Selçuk Sal Küçük ve Jesi Albayrak, Avrupa ve Amerika'da 10 düny...

 • BABADAN KIZINA TAM DESTEK
  Sema Ateş'in ilk tekli çalışması tüm dijital platformlarda yayınlandı. Arif Sağ' ın yürek yakan b...

GÜNLÜK BURCLAR
EMLAK HABERLERİ

HAVA DURUMU

+8
°
C
H: +
L: +
İstanbul
Salı, 05 Aralık
7 Günlük Hava Tahmini
Pt Ça Pe Cu Ct Pz
+ + +11° +12° +15° +15°
+ + + + +10° +11°

SON YORUMLAR

ANNE ÇOCUK

ANKETLER

Bugün Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirdiniz?

 • ALEXA NEDİR NASIL KULLANILIR?
  ALEXA NEDİR NASIL KULLANILIR? Alexa, 1996 yılında kurulan ve tüm dünyadaki web s...

 • SEO
  Sitenizin Sağlığını SEO Analiz Ile Ölçün Seo Analiz servisi ile sitenizi 50&#...

 • webhaber.com.tr
  webhaber.com.tr Reklam sektöründe bizimle çalışmak demek doğru adrese gelmeniz demektir...

www.sonhaberler.com.tr. Daima güvenilir haber, Güncel Haber,yeni haberler, haberler, ensonhaber
ensonhaberler, son haberler, sonhaberler, en son haberler, Güncel haberler, tüm haberler, yeniGüncel Haberler, Haber, son dakika, sondakika

webhaber.com.tr