Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Reza Zarrab'ın Duruşması 6 Eylül'e Ertelendi, İtirafçı Olma Durumu Var
SİYASET
2016-06-20 14:38

Reza Zarrab'ın Duruşması 6 Eylül'e Ertelendi, İtirafçı Olma Durumu Var

İran'a yaptırımları delme suçlaması ile ABD'de tutuklu bulunan Reza Zarrab'ın davasında duruşma 6 Eylül'e ertelendi. Reza Zarrab'ın itirafçı olma ihtimali ortaya çıktı.

Kara para aklama, dolandırıcılık ve İran'a uygulanan yaptırımları delme suçlamaları ileABD'nin New York kentinde tutuklu olarak yargılanan İran asıllı Türkiye vatandaşı işadamı Reza Zarrab'ın New York'ta görülen davasının ikinci duruşması 6 Eylül'de yapılacak.

10 DAKİKA SÜRDÜ

New York'ta, Metropolitan Cezaevi'nde tutuklu bulunan Zarrab, yerel saatle 09: 00'da,Türkiye saatiyle saat 16: 00'da başlayan ve 10 dakika süren duruşmasında, davanın 6Eylül'e ertelenmesi kararı çıktı.

DURUŞMADA NE OLDU?

Reza Zarrab'ın avukatı Benjamin Brafman duruşmada "davanın düşürülmesini isteyeceklerini' açıkladı. "Davanın düşürülmesine" ilişkin duruşma 6 Eylül'de yapılacak. Eğer Hakim, davanın devamına kabul edilirse, asıl dava ise 23 Ocak 2017'de başlayacak. Savcılık makamı, 23 Ocak'ta görülecek olan asıl davanın yaklaşık bir ay süreceğini bildirdi.

Süreç şöyle işleyecek;

* 15 Temmuz'a kadar- Reza'nın avukatları davanın düşürülmesi taleplerine yönelik kanıtlarıyla birlikte dilekçelerini 15 Temmuz'da mahkemeye ulaştıracaklar
* 5 Ağustos'a kadar- Savcılık makamı, Reza'nın avukatlarının verdiği kanıtları inceleyerek, "davanın düşürülmemesine" ilişkin yanıtlarını ve kanıtlarını mahkemeye sunacak
* 19 Ağustos'a kadar- Reza'nın avukatları, savcılık makamının sunduğu karşı dilekçeye kendi yanıtlarını hazırlayarak, 19 Ağustos'a kadar mahkeye sunacaklar.
* 6 Eylül- duruşma günü- karşılıklı dilekçelerin verilmesinin ardından taraflar 6 Eylül'de duruşma salonunda biraraya gelecekler. Bu kez, Reza'nın avukatları sözlü olarak davanın düşürülmesi talebiyle ilgili olarak son kez savunma sunacaklar. Savcılık makamı da yine duruşma salonunda sözlü olarak Reza'nın avukatlarına yanıt verecekler. duruşma sonunda da Hakim Berman, davanın düşürülüp düşürülmeyeceğine ilişkin nihai kararını verecek.

EĞER DAVANIN DÜŞMESİNE KARAR VERİLMEZSE, ASIL DURUŞMALAR 23 OCAK'TA BAŞLAYACAK

Eğer Hakim Berman 6 Eylül'de yapılacak olan duruşmada davanın düşmesine karar vermezse, asıl duruşmalara geçilecek. Asıl duruşmalar için de kesin tarih saptandı. Buna göre, Reza Zarrab'ın asıl duruşmaları 23 Ocak'ta başlayacak. Hakim, Savcılık makamına asıl yargılamanın "ne kadar sürebileceğini" sordu. Savcılık makamı "1 ay" olarak yanıt verdi. Yani, 23 Ocak'ta başlayacak olan duruşma sürecinin, yaklaşık 1 ay kadar sürmesi,Reza Zarrab'ın suçlu olup olmadığı konusundaki nihai kararın da Şubat ayı sonunda ya da Mart başında verilmesi bekleniyor.

"KEFALET KONUSUNDA ÜST MAHKEMEYE GİDEBİLİRİZ…"

Reza Zarrab'ın avukatı kefalet konusunda "temyize gidebileceklerinin" de sinyalini verdi. Brafman, duruşmada yaptığı konuşmada, "durumu incelediklerini, temyiz için başvuruda bulunabileceklerini" söyledi.

REZA İTİRAFÇI OLABİLİR

Ayrıca savcılık ve sanık avukatı görüşecek. Zarrabın suçlamaları kabul edip itirafçı olması durumunda savcılık onun daha az ceza alması için suçlamaları çekebilir.

Davaya bakan Yargıç Richard Berman, Reza Zarrab'ın avukatı aracılığıyla yaptığı kefaletle serbest kalma başvurusunu, Türkiye, İran ve Makedonya pasaportları bulunan Zarrab'ın kefaletle serbest bırakılması durumunda kaçma riski bulunduğu gerekçesiyle geri çevirmişti.

75 YIL HAPİS CEZASI İSTENİYOR

ABD'nin New York kentinde tutuklu olarak yargılanan ve hakkında 75 yıl hapis cezası istenen işadamı Reza Zarrab'ın, 16 Haziran'da görülmesi gereken duruşması, iddianameyi hazırlayan New York Güney Bölgesi Başsavcısı Preet Bharara'nın iş seyahatlerinin yoğunluğunu gerekçesiyle 20 Haziran tarihine ertelenmişti.

REZA ZARRAB NE YAPMAYA ÇALIŞIYOR?

Amerikanın Sesi'nden Can Kamiloğlu, Reza Zarrab'ın mahkeme süreciyle ilgili davayı yakından izleyen New York Barosu üyesi ve New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi akredite avukatı Cahit Akbulut ile konuştu. Akbuluk, Zarrab için artık çemberin daraldığı görüşünde...

Akbulut, Yargıç Berman'ın, Zarrab'ın kefaletle serbest bırakılmasına güçlü bir şekilde karşı çıkarak talebi reddetmesini, Zarrab ve avukatı Brafman'ın, davanın devamında yaşayacakları çok zor süreç içerisine girdiklerinin işareti olarak yorumluyor.

Zarrab'ın, işbirliklerini ve bildiklerini anlatırsa daha az bir cezayla kurtulabileceğini ifade eden Akbulut, "Zarrab, daha az bir ceza almak için işbirliklerini açıklayabilir" dedi.
Akbulut, "Burada ilk golü atmak önemli. İlk golü atan maçın sonucuna daha büyük bir avantajla girer. Bu kefalet davasında da bu oldu. Bharara, bir adım öne geçti. Zarrab'ın burada hangi şartlarda çıkacağı önemli değil. Zarrab'ın kendisini kurtarmak adınaTürkiye'yi de ilgilendiren ne tür deliller sunacağıdır. Buna bakmak lazım" diye konuştu.
Akbulut, Yargıç Berman' ın kefalet kararında davanın aslıyla ilgili bir karar vermediğini belirterek, "Ancak eldeki delillerin çok kuvvetli olduğuna işaret edip 'Bu yüzden bırakmadık' diyor. Burada davanın sonunda aynı yönde bir karar verilecek anlamı ortaya çıkmamalı. Hâkim ikna olmamış. Hâkimin kefalet konusunda almış olduğu kararda yorum var. Amerika'nın güvenliği için tehdit oluşturduğunu ifade ediyor. İran'a uygulanan Amerikan ambargosunu itibarsızlaştıracağını vurguluyor. Terörizmi destekleyebileceğinden söz ediyor. Hizbullah'a, Suriye'deki teröre yardım edebilir diyor.Yemen'deki başka teröristlere yardım edebilir diyor. Ev hapsine girerse burada işbirliği içerine girdiği kişilerle yeniden bazı işler çevireceğini belirtiyor" dedi.

SAVCILIĞIN ELİNDE KUVVETLİ DELİLLER VAR

Bundan sonra mahkemeye çok daha kuvvetli delillerin sunulacağı görüşünde olan Akbulut, "Davada sunulacak belgeler çok önemli. Bundan sonra çok daha fazla belge mahkemeye sunulacak. Savcılığın elinde muhtemelen FBI tarafından hazırlanmış bir çok delil var. Bunların bir kısmını şimdiye kadar sundular. Ayrıntılı belgeler duruşma safhasında ortaya dökülecek. Bizi burada ilgilendiren en önemli durum Zarrab'ın dava sürecine katılıp katılmayacağı. Ya savcılıkla anlaşacak, suçlamaları kabul edip ilişkilerini ve bildiklerini anlatacak. Ya da ilk hâkim karşısına çıktığı zaman söylediği gibi ben suçsuzum. Beni yargılayın, dava sürecinde ben suçsuzluğumu jüriye ispat edeceğim diyecek. Şu aşamada yük savunmanın sırtına binmiş durumda. Bundan sonra savunma nasıl bir politika izleyecek onu anlamak gerek. Eğer serbest kalıp tutuksuz yargılansaydı, strateji farklı olurdu. Şimdi savunma makamının işi çok güçleşti. Şimdi Brafman'ın farklı bir strateji uygulayacağını düşünüyorum" dedi.

BRAFMAN STRATEJİ DEĞİŞTİRECEK

Akbulut, şöyle devam etti; "Brafman'ın, savcılıkla uzlaşmak için bir strateji geliştireceğini düşünüyorum. Hangi şartlarda anlaşma sağlanabilir, belki böyle bir pazarlık yapılıp kısa bir cezayla hapis yattıktan sonra serbest kalması sağlanabilir. Eğer Zarrab'ı az bir hapis cezası alarak bu davadan kurtarırsa bu durum Brafman için çok büyük bir başarı olur. Brafman'ın risk alıp davayı sürdürme kararı alacağını düşünmüyorum. Böyle bir riski asla almaz. Eğer Brafman, Bharara'nın yapacağı itiraf ve ilişkilerini, işbirliklerini açıklaması koşuluyla vereceği ceza indirimi, mahkeme sürecine girilirse tamamen ortadan kaybolabilir. Zarrab, suçlu bulunursa onlarca yıl hapis cezası alabilir. Brafman böyle bir riski almaz. Burada savunma büyük risk alır. Şu aşamada bir anlaşma olması erken diye düşünüyorum. Davanın seyrine göre, daha fazla delil ortaya çıktıktan sonra Brafman, Bharara'ya 'hadi gel anlaşalım' da diyebilir. Eminim ki Zarrab bir süre sonra avukatına beni buradan çıkartın baskısı yapmaya başlayacak. Ne istiyorlarsa yaparım diyeceğini düşünüyorum. Yeter ki beni buradan çıkarın diyecektir."

DAVA SÜRECEK NASIL İŞLEYECEK

Akbulut, dava sürecinin bundan sonraki sürecini de şöyle açıkladı; "Bundan sonraki dava süreci daha farklı işleyecek. Davanın aslına geçildikten sonra çok farklı deliller sunulmaya başlanacak. Bu demek değil ki savcılık makamı dava sonucunda aynı şekilde olumlu bir sonuç alacak. Davanın karar aşamasına gelindiğinde ise bir jüri heyeti oluşturulacak. Son kararı jüri verecek."

(kaynak : haberler)

(resim : sözcü)

 

 

 


Bu haber 1553 kez okundu.
GÜNLÜK BURCLAR
EMLAK HABERLERİ

HAVA DURUMU

+8
°
C
H: +
L: +
İstanbul
Salı, 05 Aralık
7 Günlük Hava Tahmini
Pt Ça Pe Cu Ct Pz
+ + +11° +12° +15° +15°
+ + + + +10° +11°

SON YORUMLAR

ANNE ÇOCUK

ANKETLER

Bugün Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirdiniz?

  • ALEXA NEDİR NASIL KULLANILIR?
    ALEXA NEDİR NASIL KULLANILIR? Alexa, 1996 yılında kurulan ve tüm dünyadaki web s...

  • SEO
    Sitenizin Sağlığını SEO Analiz Ile Ölçün Seo Analiz servisi ile sitenizi 50&#...

  • webhaber.com.tr
    webhaber.com.tr Reklam sektöründe bizimle çalışmak demek doğru adrese gelmeniz demektir...

www.sonhaberler.com.tr. Daima güvenilir haber, Güncel Haber,yeni haberler, haberler, ensonhaber
ensonhaberler, son haberler, sonhaberler, en son haberler, Güncel haberler, tüm haberler, yeniGüncel Haberler, Haber, son dakika, sondakika

webhaber.com.tr